Õpituba „Meie küla pildis“


 

Vaatamata suurtele külmakraadidele kogunes pühapäeval, 24. jaanuaril Kirna Seltsimajja MTÜ Kodukant Järvamaa ja Kodukandi Koolituskeskuse koostöös korraldatavast koolitusest osa saama 13 inimest Türi ja Paide valla erinevatest küladest. Tuleku pärast pettuma ei pidanud küll keegi, pigem said huvilised innustust alustatud uurimistegevuse jätkamiseks.

Koolitajaks oli Katrin Uudeküll ning õpitoa eesmärgiks oli anda põhiteadmisi vanade fotode kui ajaloopärandi tähtsusest ja säilitamisest. Tamsalu vallast pärit koolitaja jagas ca 6 tunni jooksul oma isiklikke kogemusi oma koduküla ning suguvõsa ajaloo jäädvustamisel - täpsemalt sellest, mida on võimalik hea tahtmise korral korda saata ja saavutada ning mis motiveerib; millised on ajaloo seisukohast väärtuslikud fotod ning kuidas neid märgata ja hoida; missugused on tänapäeva fotod ning milline on meie pärand järeltulevatele põlvedele.

Läbivate teemadena jäid kõlama kolm tõsist soovitust:

1. Kirjutage perekonna fotodele taha pildile jäädvustatud inimeste nimed ja sünniaastad ning pildi tegemise aeg ja koht. Oluline on, et ka pärast vanaema-vanaisa oleks võimalik pildil olijaid tuvastada ning vältida info puudumise tõttu väärtusliku perekonnapärandi kastuskõlbmatuks muutumist.

2. Tehke perepilte, portreefotosid ning fotosid põlvkondade kaupa, et teist jääks mälestus nii endale kui ka järeltulevatele põlvedele. Hästi tehtud ja sätitud fotot on hea vaadata igal ajal, ka 100 aasta pärast.

3. Mitte kunagi ärge visake vanu fotosid ahju, vaid püüdke leida inimene, kes on nende fotodega seotud ning oskaks juhatada inimeseni, kes oleks neist huvitatud. Kellegi jaoks võivad need fotod olla väga väärtuslikud.

Vaatamata oma noorusele on õpitoa lektor koostanud:

-       Ajaloolise fotoalbumi Uudeküla inimestest, hoonetest ja paikadest.

-       Uudeküla suuremate perekondade sugupuu viimase 200 aasta kohta.

Koolituse korraldamist toetas Kohaliku omaalgatuse programm


 

Ülevaate koostas
Riina Trumm

- admin - AXIS MULTIMEDIA 2008-2020