Muljeid Järvamaa külade päevast

 

 

Käesoleva aasta 10. augustil toimus Kareda vallas Peetri külas Järvamaa X külade päev.

Suurürituse korraldamist toetas Kohaliku omaalgatuse programm.

 

Taevaisa kinkis selleks pühapäevaks meile ka imelise päikeselise ilma. Oli tore vaadata, kuidas inimesed kogunema hakkasid. Paljud kohtusid vanade tuttavatega ning jällenägemisrõõm oli suur. Registreerides sai iga osaleja omale kena värvilise rätiku. Seejärel kogunes iga küla oma valla sildi juurde, et kell 12 Väike-Maarja pasunakoori saatel ühises rongkäigus peoplatsile liikuma hakata.

 

Parki jõudes seati valdade ja külade lipud lipujalamile laululava ehtima ning külade päev sai ametliku alguse. Tervitusi laususid nii maavanem hr Üllar Vahtramäe, Riigikogu liige hr Jaanus Marrandi, Kareda vallavanem hr Ülo Ansberg ja Kodukant Järvamaa juhatuse esimees pr Riina Trumm. Nad soovisid jätkusuutlikkust ja järelkasvu meie küladesse ning tänasid selle eest, et me olemas oleme ja seda edasigi oleks. Soojad sõnad lausutud võis pidu täie hooga jätkuda. Päeva aitasid kaunimaks teha mitmed rahvatantsukollektiivid Paide, Kareda ja Koeru  vallast. Neile sekka esinesid külade esindajad, kes kasutasid võimalust oma külasid tutvustada. Ette kanti mitu toredat lühinäidendit – oli, mida vaadata ja õppida. Kui tantsud tantsitud ning etteasted vaadatud, oli aeg ühise supisöömisega keha kinnitada. Olen seda varemgi öelnud, et värskes õhus suppi süüa on hoopis midagi muud, kui teha seda tubases ruumis. Nii arvasid ka teised supisööjad ning kiitsid kuuma suppi ja perenaisi.

 

Laululavale oli üles pandud näitus nn külalappidest, mis omamoodi iseloomustasid iga küla. Lisaks olid tublid külainimesed valmistanud 11 toredat „külatorti“. Kõige krooniks oli nende seas suur ja põnev võileivatort, mis kujutas endast talukompleksi koos kõige selle juurde kuuluvaga. Kompleksi kuulusid ait, kooguga kaev, tiigike, kus oli kala ja vesiroos, lõkkease, tuuleveski, talu kõrvalhoone, kiviaed ja palju muud ilusat. Kõik kasutatud toiduained näisid nii loomulikena ja sobisid väga  hästi. Kiviaed tordil oli näiteks valmistatud ubadest. Päevajuht Kaarel Tuvike soovis korraldada tortidele oksjoni, kuid tortide valmistajad arvasid teisiti. Nende sooviks oli, et tordid lahti lõigataks ja kõik soovijad neid maitsta saaks. Seetõttu kuulutati korraldajate poolt välja lihtsalt eripreemia võitja ja selleks oli eespool kirjeldatud võileivatort, meistriteks 6 naist Karinu külaseltsist KARAME.

 

 Pärastlõunal jätkusid jutud ja arutelud erinevates töötubades. Külavanemaid oodati ühisesse vestlusringi ehk külavanemate ümarlauda. Noortel oli võimalus kohtuda Euroopa noortega ning teada saada vabatahtlike tegevusest. Maa-arhitektuurist huvitatutel oli aga võimalus kuulata Rocca-al-Mare vabaõhumuuseumi teadurite ettekannet rehetaredest. Kuna ise olen külavanem, tean rohkem rääkida sellest töögrupist. Ümarlaual, mida juhtis Mai Kolnes Kodukandi Koolituskeskusest, käis arutelu küla ja külavanema rolli üle. Põhiliselt jäi kõlama mõte, et külavanemad ei pea kõikide töödega üksi hakkama saama, vaid et teised külainimesed peaksid neid aitama. Külaelanikud peaksid aitama üheskoos oma külal elada. Need on ju külad, kus me ise tahame elada ja tahame kindlasti ka seda, et külas oleks, mida vaadata.  Väljendati arvamust, et küla on nagu üks suur ühine pere ja teised külad nagu kauged sugulased. Külavanem on sõna otseses mõttes pea, kuhu peab kogunema palju mõtteid, ja kõik ülejäänud külaelanikud on nagu ülejäänud kehaosad – kael, käed, jalad, süda jne...

 

Külade päeva lõpetamisel oli palju kiidu- ja tänusõnu korraldajatele. Samas ei unustatud tänada ka külade inimesi, kes võtsid vaevaks oma külasid esindada ja näidata, et me oleme olemas. Küladepäeva sümbol „Külaratas“ rändas Koigi valla kätte, sest nemad võtsid vastu Kodukandi pakkumise korraldada 2010. aastal järgmine Järvamaa külade päev.

Traditsiooniliselt jäi päeva lõpetama tants. Head tantsumuusikat tegid kolm naist bändiga NNB, mis tõlkes pidi tähendama Nõukogude Nostalgia Bänd. Väga vahva oli....

 

Suured tänud kõigile, kes selle ilusa päeva teoks tegid ja ka ilusa ilma tellisid.

 

Krista Passimägi
Prääma külavanem, Kodukant Järvamaa juhatuse liige

- admin - AXIS MULTIMEDIA 2008-2020