Kohaliku omaalgatuse programm toetas KKJ projekti

2018 a. kevadvooru positiivse otsusega viis Kodukant Järvamaa ellu kohaliku omaalgatuse projekti „Järvamaa Kodukant- ühistegemised“.

Projekti kogumaksumus oli 2896,75 eurot, millest toetus oli 1987,95 eurot. See sisaldas kahte tegevust -  Järvamaa külade päeva korraldamist ja iga-aastast õppereisi Läänemaale.

Selle aasta taotlusvoor oli tavalisest hilisem ja külade ning kõigi jaoks uus olukord. Järvamaa külade päeva korraldamine koos Järva vallaga oli juba täies hoos  kui  rahastamisotsuse saime, seepärast ei ole ka Järvamaa külade päeva kuulutusel KOP-i rahastamist toetajana märgitud (rahastamisotsus tehti 08.06.2018 ja Järvamaa külade päev toimus Amblas 09.06.2018). Et aga projekti võis alustada oma vahendite arvelt kohe pärast taotluse esitamist ja oma projektis märgitud kuupäevast alates, siis oli positiivne rahastamisotsus meile rõõmupäev.

Järvamaa külade päeval, 9.juunil osales hinnanguliselt  300 inimest, kellest jõuti registreerida vaid 136. Päeval pakuti külalistele vaatamiseks kohvrite kandmise võistlust, noortele oli iluala ja kõigile huvilistele väike laadaplats. Sööki ja jooki sai osta kohvikust Kirsimari, kes oli pika letiga platsil väljas. Tuntud Järvamaa ajaloolased Ründo Mülts ja Andres Kruusma tegid suurel stendil sisuka pildimaterjaliga ajaloolise ettekande „Külad läbi sajandi“ ja lõpuks korraldati viktoriin.

Päevale lisas vürtsi Ambla piirkonna taidlejate esinemised. Suurel ekraanil näidati Kodukant Järvamaa sündmuste pilte erinevatest aastatest. Päeva juhtis Sulo Särkinen. Järgmise Järvamaa külade päeva korraldamise võttis vastu Paide linn ja volikogu esimees Aivar Tubli viis külaratta kaheks aastaks järgmise külade päevani hoiule Paide raekotta.

Õhtu lõpetas ansambel Hellad Velled ja selle rahastas Järva vald koos ettevõtjatest sponsoritega.

Teise tegevusena toimus 25.08.2018 Kodukant Järvamaa traditsiooniline õppereis Läänemaale, peamiselt Noarootsi piirkonda ja sinna lähiümbrusse.

Külastasime Piirsalu küla ja külamaja, saime põhjaliku ülevaate isemajandavast külakeskusest. Seejärel suundusime Liiva talumuuseumi. Nägime, kuidas üks suguvõsa on oma vana talu alles hoidnud ja kogu perega seda majandab ning teistele inimestele vaatamiseks avab. Siis viis meie teekond Linnamäele, kus kohtusime Kodukant Läänemaa eestvedaja ja kohaliku toidu projekti juhtidega. Saime ülevaate Linnamäe endise koolimaja ettevõtja kuludega renoveerimise käigust ning selle sisuga täitmisest. Oli taas omapärane kogemus.

Lõunaks jõudsime Noarootsi Saare mõisa, mida majandavad endised omanikud Saksamaalt. Põhjaliku ülevaate Noarootsi piirkonnast andis retkejuht Anu Kari. Peale seda sai iga soovija tunnikese Haapsalus vaba aega oma vajalikeks ostudeks või lihtsalt lossi juures jalutamiseks, sest oli ju samal päeval Haapsalus suursündmus - Valge Daami päevad. Vanalinnas oli kohalike toidutootjate müügiletid ja nii mõnigi soetas sealt kaasa kohalikku toodet.

Viimaseks sündmuseks oli planeeritud muinastulede õhtu mere ääres, Puise külas. Sisemaa inimesele oli mereäärne muinastulede öine vaade teistsugune kui oma kodus näha saab. Kui juba pimedaks läks ja pilli- ning laululood valjemalt kõlama hakkasid, asusime koduteele. Järvamaale jõuti  pärast südaööd, kuid kes tuli, see jäi rahule- oli jälle üks omamoodi õppereis.

Pilte Järvamaa külade päevast ja õppereisist Läänemaale saab vaadata pildigaleriist.


Kokkuvõtte koostas projektijuht

Kaie Altmets


< tagasi

- admin - AXIS MULTIMEDIA 2008-2020